شماره تماس پشتیبانی : 33980868-021

آبرسان چیست و چه فوایدی برای پوست صورت دارد ؟

آبرسان چیست و چه فوائدی برای پوست صورت دارد ؟

فهرست مطالب

آبرسان چیست ؟

همانطور که می‌دانید تمام سلول‌های بدن برای زنده ماندن نیاز به آب و اکسیژن دارند. سلول‌های داخلی بدن معمولا آب مورد نیاز خود را از مواد غذایی و یا آب مصرفی بدست می‌آورند، سلول‌های پوست نیز از همین طریق آب مورد نیاز خود را تامین می‌کنند اما تفاوت آنها این است که چون در معرض نور و آلودگی هستند سرعت از دست دادن آب آنها نیز نسبت با دیگر سلول‌ها چند برابر است .

بدن انسان یک سیستم بی نقص و کاملا میکانیکه می‌باشد که تمام کارهای مورد نیاز خود را ، خودش انجام می‌دهد . اما با افزایش سن و خستگی اعضا ، بدن دیگر قادر به این نمی‌باشد که مواد مورد نیاز سلول‌ها را کامل و تمام تامین کند . از این رو ما باید پس از عبور از سنی خود به کمک بدن بیایم و مواد مورد نیاز اعضا مختلف را از راه‌های دیگر تامین کنیم .

یکی از حساس‌ترین اعضا بدن پوست می‌باشد ، زیرا همیشه در معرض آلودگی ، آفتاب و محیط اطراف قرار دارد . از این رو مراقبت از پوست دشوارتر و مهمتر از بقیه اعضا می‌باشد .

ما برای تامین رطوبت و آب مورد نیاز سلول‌های پوست باید از موارد خارجی مثل کرم‌های آبرسان ، آبرسان‌های طبیعی و یا حتی ماسک‌های آبرسان استفاده کنیم .

آبرسان‌ها عموما از موادی مانند مرطوب کننده‌ها ، گلیسیرین و ترکیبات گلیکولی تولید می‌شوند، این مواد در تامین آب مورد نیاز سلول بسیار تاثیر گذارند.

این مواد نه تنها قادر به جذب مولکول‌های آب و هیدروژن محیط اطراف هستند بلکه می‌توانند آن را از لایه‌های زیرین با لایه‌های فوقانی هدایت کنند .

کرم‌های آبرسان در اصل سلول‌های ضعیف شده پوست را تقویت می‌کنند ، این امر باعث از بین بردن افتادگی خفیف پوست و چروک‌های سطحی می‌شود .

پوست باید همیشه آب مورد نیاز خود را داشته باشد تا ظاهری شاداب و درخشان داشته باشد، در این موارد به آن پوست هیدراته یا دارای آب می‌گویند . در مقابل اگر پوست آب کافی و مورد نیاز خود را نداشته باشد سلول‌های سطحی مرده و این امر باعث کدری و ماتی پوست شده که به این نوع پوست ، پوست دهیدراته یا کم آب می‌گویند .

تفاوت کرم آبرسان و کرم مرطوب کننده در چیست ؟

آبرسان چیست

آبرسان و مرطوب کننده در اصل تفاوت آنچنانی با هم ندارند، تفاوت آنها عموما در ساختار و کارایی است که آنها را به دو دسته مختلف تبدیل می‌کند. در ساختار کرم مرطوب کننده از درصد گلیسیرین بیشتری استفاده می‌کنند که این امر باعث چرب شدن آن می‌شود . در اصل مرطوب کننده‌ها عموما برای چرب کردن و جلوگیری از خشکی پوست استفاده می‌شود، یعنی اگر شما پوستی چرب داشته باشید که مستعد آکنه باشد با استفاده از مرطوب کننده به علت وجود گلیسیرین حتما جوش میزنید .

اما در ساختار کرم آبرسان درصد گلیسیرین پایینتری نسبت به مرطوب کننده وجود دارد . همین امر باعث جذب سریع کرم‌های آبرسان می‌شود، جذب بالا مساوی است با آبرسانی عمیقتر . از طرفی کرم آبرسان در اکثر مواقع به هیچ وجه باعث جوش و آکنه نمی‌شود .

انواع آبرسان پوست

آبرسان‌ها مانند دیگر موارد مراقبت از پوست محصولات مختلفی برای انواع مختلف پوست دارند. هرکدام از موارد زیر کارایی خاص خود و برای نوع خاصی از پوست تولید شده‌اند .

۱-کرم آبرسان

این نوع از آبرسان‌ها عموما برای پوست‌هایی که احتمال خشکی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوست‌های خشک و یا پوست‌های مختلط عمده مصرف کننده این نوع از آبرسان‌ها هستند . در آبرسان‌ها بالاترین گلیسیرین را این مدل دارد.

گلیسیرین موجود در این محصولات چربی سطح پوست را تامین می‌کند در نتیجه از پوست در برابر خشکی و التهاب قرمزی مراقبت می‌کند.

۲-ژل آبرسان

این نوع آبرسان به علت بافت ژله‌ای خود بسیار سبک بوده و جذب بسیار بالایی نسبت به کرم آبرسان دارد . معمولا این محصول در دسته بندی محصولات پوست چرب جای می‌گیرد، زیرا درصد گلیسیرین بسیار پایینی دارد و به هیچ وجه باعث آکنه و جوش نمی‌شود .

نفوذ بسیار بالا این نوع آبرسان باعث از بین بردن درصد بیشتری از چروط سطح پوست نسبت به کرم آبرسان می‌شود .

۳-اسپری آبرسان

سطحی ترین آبرسان همین اسپری آبرسان است ، زیرا فقط ملوکول‌های آب را به سطح پوست می‌رساند. از این محصول برای رفع خستگی پوست و یا از بین بردن التهابات ناشی از خشکی استفاده می‌شود.

در مواقعی از این محصول هم به عنوان زیرساز آرایش ( پرایمر ) و هم به عنوان اسپری تثبیت کننده آرایش استفاده می‌شود . اسپری آبرسان در عین حال کاربرد بسیار راحتی دارد، به طوری که شما هرجا و در هر شرایطی که باشید می‌توانید از آن استفاده کنید .

۴-ماسک آبرسان

ماسک‌ها معمولا به خاطر زمانی که روی پوست می‌مانند ملوکول‌های آب را تا چند لایه پایینتر می‌فرستند . ماسک آبرسان به جز آبرسانی خستگی پوست را نیز از بین برده و آلودگی و ذرات چسبیده شده به آن را نیز از پوست جدا می‌کند .

۵-سرم آبرسان

سرم‌ها بالاترین جذب را در محصولات آبرسان دارند ، علت این جذب بالا لیزی ملوکول‌ها به خاطر روغنی بودن آنها است . سرم آبرسان بالاترین درصد چروک سطح پوست را از بین می‌برد ، اما پوست‌های چرب در استفاده از این محصولات باید توجه کنند که احتمال جوش زدن در آنها را بالا می‌برد .

انواع آبرسان

مواد اولیه آبرسان چیست ؟

آبرسان‌ها از مواد مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از آنها کارهای خاصی برای پوست انجام می‌دهند.

۱-آبرسان حاوی هیالورونیک اسید

اسید هیالورونیک یک نوع قندی است که در بدن موجود است و کار تامین رطوبت سلول‌ها را به عهده دارد . آبرسان‌هایی که از هیالورونیک اسید اسفاده می‌کنند برای تسکین التهاب ، تامین رطوبت و ترمیم سلول مورد استفاده قرار می‌گیرند .

۲- آبرسان حاوی سرامید

سرامید یک نوع لیپید مومی است که علاوه بر رطوبت رسانی و آبرسانی به سلول کار تسریع تکامل و رشد آن را نیز به عهده دارد . در واقع می‌شود گفت استفاده از سرامید در آبرسان برای جایگزینی هرچه سریعتر سلول‌های جوان به جای سلول‌های پیر و یا مرده است .

۳-آبرسان حاوی کلاژن

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن بشمار می‌آید ، در واقه یک سوم پرئتئین موجود در بدن کلاژن می‌باشد. کلاژن یکی از مهمترین اجزا ساختمانی پوست است که مانند چسبی قوی تمام سلول‌های پوست را کنار هم نگه می‌دارد.

هنگامی که پوست کلاژن کمی داشته باشد باعث افتادگی آن و یا چروک پوست می‌شود . کلاژن در ساختار آبرسان قرار می‌گیرد تا از افتادگی پوست جلوگیری کند و چروک‌های سطحی آن را نیز از بین ببرد .

۴- آبرسان حاوی ویتامین سی

ویتامین سی با ساختاری که دارد باعث آبرسانی بیشتری به پوست می‌شود . اسیدهای موجود در ویتامین سی یک لایه برداری بسیار سبک را انجام می‌دهند که سلول ضعیف و یا مرده را از بین می‌برند تا سلول جوان جای آن را بگیرد ، این امر باعث درخشندگی هرچه بیشتر پوست می‌شود .

یکی دیکر از تاثیرات ویتامین سی در آبرسان ضد التهاب بودن آن است که از قرمزی و التهاب پوست جلوگیری می‌کند . ویتامین سی همچنان خاصیت ضد پیری دارد و از چروک زود هنگام پوست نیز جلوگیری می‌کند .

فواید آبرسان پوست چیست ؟

پوست مهمترین عضو نمایش دهنده زیبایی یک فرد است ، از این رو همه اهمیت بسیار زیادی به آن می‌دهند.

آبرسان برای پوست کارهای فوقالعاده‌ای می‌کند ، از جمبه رطوبت رسانی پوست ، شفافیت پوست ، کاهش حساسیت پوست ، احیا پوست ، درخشندگی پوست و … .

اگر به پوست خود اهمیت می‌دهید و دنبال یک روتین پوستی کال هستید حتما از آبرسان‌ها در کنار دیگر محصولات مراقبتی پوست استفاده کنید .

عوارض آبرسان چیست ؟

درست است که استفاده از آبرسان بسیار حائز اهمیت است اما اگر شما از آبرسان اشتباهی برای نوع پوست خود استفاده کنید احتمال آسیب رساندن به آن نیز افزایش پیدا می‌کند ، به همین خاطر همیشه قبل از خرید و استفاده از آبرسان پوست خود را خوب بشناسید و محصولی مناسب نوع پوست خود برای استفاده انتخاب کنید .

هر پوستی طبق چرب و یا خشک بودن محصولات مختص به خود را دارد که شما باید با توجه به نوع پوست خود محصولات مورد استفاده را انتخاب کنید .

انتخاب بهترین آبرسان مناسب پوست خود

مشاورین رژماتیک در تلاش هستند که شما بهترین محصولات مراقبت از پوستی مناسب پوست خود را تهیه و استفاده کنید تا همیشه از پوستی صاف و درخشان لذت ببرید .

ما در اینجا برای انواع پوست توضیح می‌دهیم که چه مدل آبرسان و با چه مواد اولیه را می‌توانید استفاده کنید .

بهترین آبرسان پوست چرب

پوست چرب به علت ترشح بالای چربی همیشه منافذی باز دارد و ما نباید از محصولی استفاده کنیم که مافذ آن را کاملا پر کند . این کار باعث تجمع چربی زیر پوست شده و در نهایت پوست جوش می‌زند . آبرسان‌هایی که گلیسیرین بالایی دارند به هیچ وجه برای پوست چرب مناسب نیستند.

سرم آبرسان به علت حالت روغنی و چربی که دارد نیز برای پوست چرب مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. سرم‌ها اغلبا چربی پوست را زیاد کرده و در پوست چرب باعث جوش و آکنه می‌شوند. امروزه کرم‌های آبرسانی تولید شده که درصد بسیار کمی گلیسیرین در ترکیبات اولیه آنها وجود دارد . این کرم آبرسان مختص پوست چرب تولید شده است .

بهترین گزینه برای آبرسانی عمیق و خوب پوست چرب ژل آبرسان است زیرا چربی بالایی ندارد و در عین حال به صورت عمقی در پوست نفوذ می‌کند.

ما برای پوست چرب شما ژل آبرسان گارنیر را پیشنهاد می‌دهیم.

GARNIER Aloevera gel

بهترین آبرسان پوست خشک

پوست خشک به علت کم آبی همیشه درگیر مشاکلی از جمله خشکی و سفید شدن پوست، التهاب و قرمز شدن آن هنگامی که در معرض نور قرار میگیرد است . به همین علت باید از آبرسانی استفاده شود که درصد گلیسیرین بالایی داشته باشد تا چربی مورد نیاز سطح پوست را تامین کند. کرم آبرسان یکی از پرطرفدارترین آبرسان نزد افرادی است که پوستی چرب دارند.

پوست چرب به علت خشکی زیاد خیلی زود چروک می‌شود، افرادی که از چین و چروک پوست خود خسته شده‌اند باید از سرم آبرسان استفاده کنند، که هم آبرسانی عمیق‌تری نسبت به کرم آبرسان انجام می‌دهد هم چربی مورد نساز سطح پوست را تامین می‌کند .

ما در رژماتیک برای پوست خشک شما کرم اتودرم بایودرما را پیشنهاد می‌دهیم.

کرم اتودرم بایودرما

بهترین آبرسان پوست مختلط

همیشه مراقبت از پوست مختلط بسیار سخت‌تر و خسته کننده‌تر از بقیه انواع پوست بوده است ، زیرا قسمتی از پوست خشک و قسمتی دیگر چرب می‌باشد . معمولا در پوست مختلط قسمت تیزون ( پیشانی و بینی ) چرب بوده و قسمت ویزون ( گونه‌ها و فک ) خشک می‌باشند .

برای مراقبت از پوست مختلط باید هم از محصولات مراقبتی پوست خشک استفاده کنیم هم از محصولات مراقبتی پوست چرب . معمولا پوست مختلط از ژل شستشو پوست چرب استفاده می‌کند، از این رو باید همیشه از آبرسان‌های پوست خشک اتفاده کند. ام استفاده ار سرم آبرسان به هیچ وجه برای پوست چرب توسیه نمی‌شود .

ما در رژناتیک برای پوست مختلط شما ژل کرم آبرسان نوتروژینا را پیشنهاد می‌دهیم.

Neutrogena Hydra Boost extra dry skin gel cream

جمع بندی

استفاده از آبرسان پوست امری ضروری و لا ینفک روزمره باید باشد تا همیشه پوستی شاداب و درخشان داشته باشیم . با پیشرفت تکنولوژی محصولات مراقبت پوستی متنوعی روانه بازار شدند که همه بسیار عالی و خوب هستند ، اما ما برای استفاده از آنها باسد اول راجع به پوست خود اطلاعاتی بدست آوریم ، سپس با توجه به نوع پوست خود از محصولات مناسب برای مراقبت از آن استفاده کنیم .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
0 مورد سبد خرید
حساب من