شماره تماس پشتیبانی : 36056174-021

تونر چیست

تونر چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم ؟

تونر چیست

تونر چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم ؟

فهرست مطالب

مراقبت از پوست همیشه یکی از دغدغه های افراد بوده ، زیرا پوست صورت ما همیشه یکی از مهمترین عناصر زیبایی ما به شمار می‌آید . برای مراقبت از پوست باید به روتین مخصوص پوست با توجه به نوع پوست خود دقت کرد .

یکی از مهمترین عوامل روتین مراقبت از پوست تونر است که در ادامه با چند سوال مهم ” تونر چیست و چرا باید از تونر استفاده کنیم ؟” و ” انواع تونر چیست ؟ ” پاسخ خواهیم داد . در انتها این مقاله می‌خواهیم به کمک مشاورین رژماتیک به شما کمک کنیم که تونر مناسب با نوع پوست خود را بتوانید به راحتی انتخاب کنید .

تونر چیست ؟

تونر

در اصل در محصولات آرایشی و بهداشتی ما دو نوع تونر داریم : ۱- تونر مو و ۲- تونر پوست صورت ، ما به توضیح مختصری نسبت به دو نوع تونر میپردازیم ، اما در این مقاله می‌خواهیم در کل راجع به تونر پوست صورت صحبت کنیم .

تونر مو چیست ؟

تونر مو محصولی است که بعد از رنگ و دکلره بر روی مو مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کیفیت رنگ و براقیت آن را به بهترین نحو به نمایش بگذارد . همه می‌دانیم که بعد از دکلره مو آسیب جدی می‌بیند و از کیفیت آن بسیار کم می‌شود . معمولا در آرایشگاه برای آنکه مشتری از مو خود لذت ببرد از تونر مو استفاده می‌کنند تا براقی و لطافت خاصی به مو بدهند .

و اما به اصل مطلب خود بازگردیم .

تونر پوست صورت چیست ؟

تونرها محصولاتی مایع هستند که بعد از شستشوی پوست با تکنولوژی خاص خود    برای تنظیم پی اچ و پاکسازی عمیق منافذ پوست و آبرسانی باعث طراوت آن شده و در نهایت باعث تنظیم منافذ پوست می‌شوند .

تونرها برای انواع پوست مختلف هستند یعنی تونری که برای پوست چرب تولید می‌شود باعث چربی زدایی سطح پوست شده و از باز شدن منافذ آن جلوگیری می‌کند . اما تونری که برای پوست خشک تولید می‌شود آبرسانی بیار قوی دارد تا از خشکی پوست جلوگیری کند و اما تونر پوست نرمال و مختلط یک چربی زدایی متوسط و آبرسانی معمولی دارد تا پوست نه زیاد چرب و نه زیاد خشک شود .

تونر معمولا پس از شستن صورت و برای پاکسازی نهایی و عمیق پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که حتی قویترین شوینده‌ها هم توان پاکسازی تونر را ندارند .

یک تونر خوب باعث احیا مواد مغذی پوست که با شوینده از بین رفته است می‌شود و از خشکی بیش از حد پوست که باعث پیری زودرس می‌شود جلوگیری می‌کند .

این محصول وظیفه آبرسانی و رساندن مواد وغذی پس از یک روز طولانی و خسته کننده که پوست در معرض آلودگی‌های مختلف بوده را به آن دارد . امروزه در زندگی روزمره به خاطر آلاینده‌های فراوان و آلودگی بسیار بالای هوا تونر دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت به شمار می‌آید .

فواید استفاده از تونر چیست ؟

تونر

قبل از استفاده از تونر باید اول نوع پوست خود را تشخیص بدهید و مناسب نوع پوست خود ( پوست چرب ، پوست خشک ، پوست مختلط و نرمال ) تونر مناسبی را برای استفاده انتخاب کنید .

ما در اینجا مختصرا انواع پوست را توضیح می‌دهیم .

پوست چرب : اگر پوست شما نیم ساعت بعد از شستشو چربی ترشح کرد و براغ شد پوست شما چرب بوده و باید از تونر مخصوص پوست چرب استفاده کنید . یکی دیگر از نشانه پوست چرب منافذ باز است ، ترشح چربی بیش از حد پوست باعث این می‌شود که منافذ پوست شما بیش از حد باز شود و یکنواختی خود را از دست بدهد . اما پوست چرب نسبت به پوست خشک دیرتر چروک می‌شود .

پوست خشک : اگر پوست شما پس از شسته شدن سفیدک زد و یا قرمز شد این نشان از آن دارد که شما پوستی خشک دارید . یکی دیگر از نشانه‌های خشکی پوست این است که بعد از شستن ، پوست به خارش می‌افتد . پوست خشک به هیچ وجه منافذ باز ندارد اما اگر مراقب آن نباشید خیلی سریع چروک‌های صورت به سراق شما می‌آیند .

پوست مختلط : اکثر مردم ایران زمین دارای پوستی مختلط هستند یعنی ( در اکثر مواقع ) تیزون صورت ( پیشانی و خط بینی و لب) بسیار چربی دارند ولی در عین حال ویزون آن ( دو گونه و فک ) بسیار خشک بوده . یکی از سخترین مراقبت پوستی مراقبت از پوست مختلط است زیرا اگر از محصولات پوست خشک استفاده کنید پوست شما جوش میزند و برعکس آن باعث خشکی بیش از حد آن می‌شود . در مواقعی که پوستتان مختلط است باید ترکیبی از محصولات پوست خشک و پوست چرب استفاده بکنید .

حال که بیشتر با پوست خود آشنا شدیم به مطلب خود که ” فواید استفاده از تونر چیست ؟ ” برمی‌گردیم .

تونر برای هرنوع پوست فایده خاص خود را دارد برای مثال اگر پوستی چرب دارید تونر چربی اضافه سطح پوست را پاک می‌کند و به مرور زمان باعث ترشح کمتر چربی می‌شود ، در نتیجه منافذ باز شده پوست به کمک ترمیم پوست که در انسان لحظه‌ای در حال اتفاق است تنظیم شده و پوستی بسیار یکدست و صاف را به شما هدیه می‌دهد .

حال اگر پوست شما خشک باشد و از تونر استفاده کنید ، تونر باعث آبرسانی به سلول‌های پوست شده و از پیری زودرس آن جلوگیری می‌کند .

تونر باعث تنظیم پی اچ پوست شده و از دهیدراته شدن آن جلوگیری می‌کند . پس از تنظیم پی اچ صورت شادابی و لطافت خاصی به پوست می‌دهد . تنظیم منافذ یکی از مهمترین علت‌های استفاده از تونر به شمار می‌آید . با تنظیم منافذ و صافی که به پوست می‌دهد یک لایه محافظتی روی پوست ایجاد می‌کند که از ورود آلودگی به لایه زیرین پوست و ایجاد جوش جلوگیری می‌کند . اسیدهای موجود در ترکیبات تونر از رویش مو در زیر پوست جلوگیری می‌کند ، همین امر باعث نظافت دوچندان پوست صورت و صافی آن می‌شود .

نکات مهم در انتخاب تونر چیست ؟

اولین نکنه که در هنگام تهیه تونر باید به آن دقت کنید نوع پوست شما است که ما قبلا برای شناخت آن توضیح مختصری دادیم . اگر شما به رایحه حساس هستین سعی کنید تونر بدون رایحه تهیه کنید چون تونر‌های با رایحه احتمالا شما را اذیت کنند . اگر به دنبال تونر با رایحه هستید در بازار تونر‌های زیادی با رایحه‌های مختلف مانند : بابونه ، استوقدوس ، گلاب و … وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود یکی را انتخاب کنید .

ترکیبات تونر چیست ؟

تونر از مواد مختلفی طبق نیاز مصرف کننده ترکیبات مختلفی دارند . برای مثال تونری که برای پوست چرب تولید می‌شود باید از موادی مانند : آنتی اکسیدان‌ها که برای تنظیم پی اچ پوست و از بین بردن چربی صورت تولید می‌شود . اتانول هم یکی دیگر از ترکیبات تونر است که برای پاکسازی چربی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد .

اما اگر تونر برای پوست خشک تولید شود موادی مانند : گلیسیرین ، اسیدهای هیالورونیک و پانتنول سی وایپ در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند . گلیسیرین موادی چرب بوده که برای تامین چربی پوست خشک در تونر استفاده می‌شود . اسیدهای هیالورونیک برای آبرسانی به بخش‌های داخلی‌تر پوست در ترکیبات تونر وجود دارد . اما پانتول سی وایپ یک ماده بسیار قوی ضد التهاب است که برای جلوگیری از قرمزی و التهاب پوست خشک پس از شستشو با مواد شیمیایی مانند صابون ، ژل و یا …. مورد استفاده قرار می‌گیرد .

ترکیبات دیگر تونر ترکیباتی صلیقه‌ای بوده که باعث تولید تونر با رایحه‌های مختلف و یا رنگ متفاوت شده است.

تونرهای حاوی سالیسیلیک اسید برای پوست چرب به کار میروند و برای از بین بردن انواع جوش صورت حتی جوش‌های زیر پوستی استفاده ‌می‌شود . مکانیسم اثر بخشی سالیسیلیک اسید به گونه‌ای است که بافت چسبنده به سلول‌های پوست که همان چرک‌های جوشی به شمار می‌آیند را شکسته و از بین سلول‌ها خارج می‌کند . سالیسیلیک اسید قابلیت ضدعفونی بسیار ضعیفی نیز دارد .

تونر‌های حاوی ویتامین سی باعث لایه برداری بسیار ضعیف شده در نتیجه موجب شفاف شدن پوست می‌شوند . از طرفی خاصیت ضدالتهاب بودن ویتامین سی برای جلوگیری از قرمزی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد .

تونر‌های حاوی رتینول معمولا برای از بین بردن لک‌های پوست و تنظیم منافذ برای پوست چرب مورد استفاده قرار می‌گیرند . رتینول یکی از مشتقات ویتامین آ می‌باشد که در صنعت آرایشی و بهداشتی به عنوان عنصر زد پیری به کار می‌رود .

تونر‌های حاوی نیاسینامید برای پوست‌هایی که به شدت مستعد جوش هستند توصیه می‌شود . این محصول جوش و به مرور زمان جای جوش هم از بین می‌برد . 

بهترین زمان استفاده از تونر

تونر

حالا که به کمک مشاورین رژماتیک متوجه شدیم ” تونر چیست ” و ” فواید تونر چیست ؟ ” و توانستیم تونری مناسب پوست خود انتخاب کنیم چه زمانی باید از آن استفاده کنیم ؟

تونر‌ها معمولا پس از هر بار شستشوی صورت با مواد شوینده باید مورد استفاده قرار بگیرند ، زیرا مواد شوینده تاثیرات مخربی روی پوست دارد و تونر آن‌ها را ترمیم می‌کنند به علاوه ، به پاسکازی بیشتر شستشو صورت نیز کمک بسزایی می‌کنند .

اکنون ما در ژماتیک چند مدل تونر برای پوست‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌دهیم :

تونر درخت چای فارماسی مدل دکتر سی تونا

اگر پوستی چرب دارید و می‌خواهید با تونر چربی سطح پوست خود را کنترل بکنید حتما از تونر درخت چای فارماسی مدل دکتر سی تونا استفاده کنید .

تونر درخت چای فارماسی مدل دکتر سی تونا
 1. کنترل چربی پوست
 2. از بین برنده آکنه و جوش
 3. تنظیم ph پوست
 4. نفوذ عمیق در منافذ پوست
 5. تنظیم منافذ پوست
 6. آبرسانی به سلول‌های سطحی
 7. پاکسازی سلول‌های مرده

تونر پوست چرب ریول

این تونر به خاطر اینکه چربی را ملایم و فقط سطحی از بین می‌برد معمولا برای پوست مختلط پیشنهاد می‌شود . محصولات ریول انگلیس از کیفت بالایی برخوردار هستن . برای یک بار هم که شده از این تونر استفاده کنید مطمئن باشید پشیمان نمی‌شوید .

تونر پوست چرب ریول
 1. پاک کننده پوست
 2. از بین برنده انواع آلودگی و چربی
 3. مناسب پوست مختلط و چرب
 4. کاهش دهنده منافذ باز پوست
 5. بدون آسیب رسانی به پوست
 6. تنظیم PH پوست

تونر گل رز لورئال

اگر پوست شما خشک و ملتهب است حتما برای پاکسازی آن از تونر گل رز اورال استفاده کنید . این تونر خاصیت بالایی در ضد التهاب بودن دارد و آبرسانی آن ۲۴ساعت پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد.

LOREAL Rose Toner for dry and sensitive skin
 1. مناسب پوست خشک و حساس
 2. حاوی عصاره گل رز و یاسمین
 3. آبرسان پوست
 4. مرطوب کننده پوست
 5. پاکسازی کامل پوست
 6. ضد التهاب
 7. جلوگیری از قرمز شدن پوست

تیم رژماتیک امیدوار است با این مقاله توانسته باشد شما را در خرید تونر مناسب پوست خود کمک کرده باشد .

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

یک نظر در “تونر چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم ؟

 1. آواتار saman saman گفت:

  بسیار عالی و پر محتوا و آموزنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *